Click to listen highlighted text!

ATRAKCJE

Search
We could not find any location
We could not understand the location
  • - Make sure all street and city names are spelled correctly.
  • - Make sure your address includes a city and state.
  • - Try entering a zip code.
Search
Resize the map
Loading

FOTOGRAFIA RETRO I STYLIZACYJNA – Jedyna taka w Polsce! Oryginalna pamiątka z Lądka-Zdroju. Atelier – Studio Fotografii i Pamiątek zaprasza na unikatowe sesje fotograficzne w stylu retro, inspirowane modą z przełomu XIX/XX  . Dzięki pokaźnej  garderobie dla pań, panów i dzieci oraz specjalnie zaaranżowanemu studio zabierzemy Państwa w  niezwykłą podróż wehikułem czasu do okresu wyjątkowej świetności Lądka-Zdroju…

Źródło wypływające nieopodal zakładu przyrodoleczniczego "Wojciech" zostało odkryte przypadkowo w 1829 roku, gdy wylał potok Karpiowski. Źródło znajdowało się na łące, na terenie prywatnym. Właściciel nie pozwolił z niego korzystać, a łąki nie chciał sprzedać. Dlatego też zostało przebadane dopiero w 1835 i 1837 roku. Obecne ujęcie powstało gdy teren przeszedł w ręce miasta. Ujęcie źródła wykonane jest z kamienia i ma kształt podkowy (na szczęście). Niewielka ilość wody wypływa z rzygacza usytuowanego na dnie ujęcia, reszta płynie do basenu i pijalni zakłady przyrodoleczniczego "Wojciech". Początkowo źródło nazwane było źródłem "Łąkowym", a od 1948 roku otrzymało nazwę "Chrobry". Wydajność ź…

POKAZY BUDOWY LALEK Niezwykła opowieść o tajnikach sztuki lalkarskiej zaspokoi Twoją ciekawość. Pytaj i poznawaj, doświadczaj, dotykaj. Jak to jest zrobione? Dowiesz się jak tworzy się lalki. Zobaczysz projekt, materiały, techniki i konstrukcje. Jak się tym porusza? Poznasz różne rodzaje lalek i sposoby ich animacji (czyli ożywiania lalek). Czy mogę spróbować? Sam możesz doświadczyć niesamowitej sztuki animacji lalek. SPEKTAKLE LALKOWE Zapraszamy do naszego teatru! W zakątku bajkowego lądeckiego rynku znajdziesz najmniejszy teatr na świecie. Nastrojowa, wyciemniona i wyposażona w teatralne reflektory scena z kameralną widownią stwarza niezwykły klimat dla przedstawień lalkowych wykorzystując…

To źródełko smacznej wody znajdujące się na wysokości 488 m n.p.m., zasilało niegdyś wodociągi miejskie. W 1911 r. źródło (Hedwigs-Quelle) otrzymało bogatą kamienną obudowę (pomnik) w formie fontanny z zapleckiem, flankowanej kamiennymi ławami. Oprawa ta ozdobiona jest reliefem przedstawiającym popiersie św. Jadwigi Śląskiej w habicie zakonnym, trzymającą w ręku miniaturkę bazyliki trzebnickiej. Pomnik za poradą Marii Sierpińskiej ufundowali bracia G. M. Braunowie - znani przemysłowcy z Berlina - w dowód wdzięczności za udaną kurację w Lądku.…

W oryginalnym sudeckim domu oprócz noclegów i kuchni opartej na produktach ekologicznych oraz dawnych, tradycyjnych przepisach zapraszamy do Izby regionalnej w domku – wycugu. Urządzona tradycyjnie, z dbałością o szczegóły i regionalny klimat , odzwierciedla życie dawnej wsi śląskiej. Prowadzimy lekcje żywej historii (gawęda o codziennym życiu na Ziemi Kłodzkiej) z poczęstunkiem regionalnym. Wymagana wcześniejsza rezerwacja i zgłoszenie. Radochów 144, 57-540 Lądek  Zdrój tel: +48 74 814 78 02, 503 063 860 e-mail:info@domskowronki.pl www.domskowronki.pl  …

Sala Zabaw Świat Dzieci to miejsce, gdzie możecie Państwo pozostawić swoje pociechy w wieku 3-10 lat pod opieką doświadczonych i miłych Opiekunek. Zjeżdżalnia, basen z kulkami, tory przeszkód, gry, zabawki, kredki i wiele innych atrakcji pozwoli maluchom bezpiecznie spędzić czas nawet przez kilka godzin. W tym czasie rodzice mogą bez przeszkód korzystać z uroków białego szaleństwa. Gwarantujemy, że dzieci wyjdą od nas w pełni zadowolone i z chęcią do nas wrócą. Lokalizacja: Al. Marzeń 22, 57-540 Lądek-Zdrój Telefon kontaktowy: +48 576 964 806 Więcej informacji na stronie: Sala Zabaw Świat Dzieci…

Kuźnia Alchemiczna to wyjątkowe miejsce położone w malowniczej miejscowości Kąty Bystrzyckie koło Lądka-Zdroju. Prowadzimy działalność edukacyjną i wystawienniczą z zakresu geologii. W Plenerowym Muzeum Skał i Minerałów Dolnego Śląska zgromadziliśmy duże okazy geologiczne dzięki którym można poznać budowę naszego regionu. W Kuźni można również obejrzeć wystawę ukazującą zjawisko luminescencji minerałów w świetle ultrafioletowym oraz dużą kolekcję jajek z kamieni. Wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania z naszych dodatkowych atrakcji: nauki płukania złota w górskim strumieniu oraz poszukiwania minerałów na polu poszukiwacza - Skalnym Rozłupisku. Zainteresowanych zgłębi…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.330988, 16.923709 Pierwszy zamek powstał w tym miejscu, wg K. Wehsego, przed rokiem 1120 i zbudowany został zapewne przez króla Czech. Pierwszym znanym z nazwiska panem lennym zamku był czeski szlachcic Thamo Glubos. Rodzina Glubosów posiadała w herbie złotego karpia umieszczonego na niebieskim tle, stąd też ma pochodzić nazwa zamku. Karpień był w XIV i XV w. centrum państewka obejmującego obszar doliny górnej Białej Lądeckiej i jej dopływów powyżej Radochowa. Pan posiadał zamek, sąd ziemski w Lądku, prawo pieczęci…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.328334, 16.876489 Program atrakcji pod kryptonimem „Przygoda z przyrodą” to między innymi: pokazy sokolnicze, konie i kucyki, przejażdżki i wycieczki bryczkami, przejażdżki autami 4×4, rowery, kolacje grillowe i ogniska. Wszelkie informacje na temat poszczególnych atrakcji, cen i harmonogramu dostępne są na dedykowanej stronie: www.przygodazprzyroda.pl

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.347364, 16.895996 Letnia Stacja Lądek-Zdrój jest ośrodkiem narciarskim położonym na północnych stokach góry Trojak, znajduje się w sercu Lądka-Zdroju. Od części zdrojowej ośrodek oddalony jest ok. 300 m. W sezonie letnim czynna jest kolej linowa 4-osobowa. Sam wjazd to już atrakcja, ponieważ z górnej stacji kolei rozpościera się piękny widok na część zdrojową Lądka-Zdroju. Bezpośrednio przy górnej stacji kolei w lesie znajduje się Mini Zoo i Park Linowy. Turyści mogą oglądać żyjące w naturalnych warunkach muflony, daniele, kuce szetlandzkie, koniki polskie i lamę. Można sprawdzić …

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.347364, 16.895996 Stacja Narciarska Lądek-Zdrój jest ośrodkiem narciarskim położonym na północnych stokach Trojaka. Od części zdrojowej Lądka-Zdroju, ośrodek oddalony jest ok. 300 m. Dzięki temu, iż stok usytuowany jest na północno zachodniej stronie góry Trojak panują tam wyśmienite warunki śniegowe. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano sześć tras zjazdowych - cztery z nich dla narciarzy początkujących (niebieskie), jedna dla bardziej wymagających (czerwona) oraz trasa dla dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na nartach znajdująca się przy wyciągu Baby Lift. W st…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.358789, 16.817257 Położona w Górach Złotych koło wsi Radochów, do 1966 r., czyli do odkrycia Jaskini Niedźwiedziej była najdłuższą jaskinią w polskiej części Sudetów o łącznej długości ścian i korytarzy wynoszącej 265 metrów. Nazywana dawniej Reyersdorfer Tropsteinhöhle - Radochowska Jaskinia Naciekowa, zachwycała pięknem szaty naciekowej. Jaskinia znana była już w wieku XVIII. W latach 1933- 1935 mieszkaniec Lądka-Zdroju, Heinrich Peregrin, były górnik i właściciel jaskini oczyścił z gruzu skalnego i gliny pierwo…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.336776, 16.894074 Arboretum - nazwa pochodzi od łacińskiego słowa arbor oznaczającego drzewo. Współcześnie tym mianem określamy leśny ogród drzew i krzewów. Lądeckie Arboretum powstało w latach 1972-1974 w otulinie lasu przylegającego do południowo-wschodniej części miasta na samym końcu ulicy Moniuszki. Leśny ogród o powierzchni 1,81 ha położony jest w malowniczej dolinie Jadwiżanki w Górach Złotych na wysokości 475-500 m n.p.m. Co czyni je najwyżej położonym Arboretum w Polsce. Głównym pomysłodawcą i architektem ogrodu był Mieczysław Wilczkiewicz, wielki pasjonat i miło…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.390682, 16.902704 Borówkowa Góra to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych - 900 m.n.p.m., i jednocześnie najwyżej położony punkt w naszej gminie. Ten graniczny szczyt wznosi się nad wsią Wrzosówka na północ od Lądka-Zdroju. Ramiona góry Borówkowej opierają się od wschodu o Przełecz Ladecką nad wsią Lutynia (610 m.) i od zachodu o Przełęcz Różaniec nad wsią Orłowiec (583 m.). Góra swą nazwę zawdzięcza obficie występującym tu czarnym jagodom - borówkom. Na Borówkową możemy dojść bezpośrednio z Lądka - Zdroju np. żółtym szlakiem do Przeł. Lądeckiej a następnie zielonym lub jedną z…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.357289, 16.892463 Lądeckie skałki w rejonie Trojaka (766 m n.p.m) to raj dla wspinaczy skałkowych i piechurów. Malowniczo położone pośród lasów niewysokie skałki o stromych ścianach spełnią wymagania wszystkich wspinaczy. Trojak to rozległy szczyt, którego fragment tworzą skałki zbudowane z gnejsów, na jednej z nich Trojanie znajduje się punkt widokowy. Można tu trafić niebieskim szlakiem z Lądka od parkingu przy OW "Trojan" w ciągu 50 min. Podążając dalej szlakiem możemy dojść do ruin XIII wiecznej warowni Zamku Karpień w pobliżu którego biegł szlak kupiecki - Solna Droga. Skałki…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.348156, 16.779924 Historia zamku sięga XV wieku. Pierwotnie była to siedziba rycerska wzniesiona na skalistym brzegu rzeki Białej Lądeckiej. Była to budowla drewniano-kamienna o cechach obronnych. Do naszych czasów z tego okresu zachowały się fragmenty kamiennych ścian w piwnicach. W XVI i XVII wieku na ruinach siedziby rycerskiej ród von Reichenbachów wzniósł renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. Później Trzebieszowice były główną siedzibą Wallisów, którzy przebudowali zamek, głównie od strony rzeki. W XVIII i XIX wieku zamek w Trzebieszowicach był jedną z największych atra…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.313988, 16.830660 Skansen Gotwaldówka w Kątach Bystrzyckich 23 to zabytkowy zespół gospodarski funkcjonujący jako atrakcja turystyczna od 2003 r. Nazwa pochodzi od nazwiska dawnego gospodarza obiektu (jak świadczą nagrobki na cmentarzu przykościelnym była to rodzina przez wiele lat związana z Kątami Bystrzyckimi). Nie wszystkie obiekty są jeszcze udostępnione do zwiedzania, obiekt jest systematycznie rewitalizowany. Gospodarze zapraszają do obejrzenia wystaw: "Sudety w grafice Ericha Fuchsa" i "Śląskie koronki z babcinego kufra". Zapraszamy: od czwartku do niedzieli od ma…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.340104, 16.888663 Podczas spaceru na wzgórze parkowe za „Starym Jerzym”, uwagę zwraca zabytkowa Wieża Zegarowa, która należy do najstarszych budynków uzdrowiska, została wzniesiona w 1580 r. na zboczu wzgórza Świętojerskiego jako dzwonnica, z czasem jednak zamontowano w niej mechanizm zegarowy. W sąsiedztwie wieży wybudowano w latach 1656-1658 barokową kaplicę p.w. św. Jerzego, we wnętrzu znajdziemy ciekawe freski namalowane w 1720 r. na podniebieniu sklepienia, na których przedstawiono sceny z życia i męczeństwa św. Jerzego. Kapliczka otoczona jest parkiem, którym łatwo się dosta…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.340104, 16.888663 Najstarszy zakład kąpielowy w Polsce „Stary Jerzy”, założony w 1498 r., znajduje się u podnóża Wzgórza Świętojerskiego, bezpośrednio nad ujęciem wody termalnej. Poniżej znajduje się młodszy zakład przyrodoleczniczy, określany mianem „Nowego Jerzego”, który wzniesiono w latach 1914-1916. Jego elewacje zdobią dekoracje o tematyce „wodnej”. W zespole budynków znajduje się basen do kąpieli radonowo-siarczkowych, łazienki, emanatorium radonowe oraz pijalnia wody. Na elewacji starszego z budynków (tzw. „Starego Jerzego”) wchodzących dziś w skład całego zakładu kąpielow…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.342968, 16.886277 Niewątpliwą ozdobą części zdrojowej Lądka-Zdroju jest barokowa kaplica pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na Pustkowiu, która decyzją Papieża Jana Pawła II została podniesiona do rangi Sanktuarium Uzdrowienia Chorych w dniu 18 października 1999 r. Obiekt powstał z fundacji hrabiego Zygmunta Hoffmanna w 1679 r., a rok później poświęcił go dziekan M. Podchorski. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz osobliwe obrazy i malowidła ścienne.…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.345759, 16.871913 Pierwszym i zarazem najwybitniejszym lądeckim mistrzem dłuta był Michał Klahr (1693-1742). Historycy sztuki zaliczają go do czołowych twórców doby baroku na Śląsku. W 1724 r. zamieszkał w Lądku. Tutaj mieściła się pracownia, w której powstały jego najsłynniejsze dzieła. Do dzisiaj można podziwiać rzeźbiarsko-snycerski kunszt objawiony przy pracy nad wyposażeniem kłodzkiej fary (ławy, konfesjonały, ambona, prospekt organowy). Dzieła mistrza znajdują się także w kościołach w Szczytnej, Wilkanowie czy Kątach Bystrzyckich. W samym Lądku-Zdroju Michał Klahr pozostawił…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.341234, 16.885423 Spacerując wzdłuż Białej Lądeckiej w kierunku części zdrojowej nie powinien umknąć uwadze unikatowy, przerzucony przez rzekę, kryty most. Jest to jednocześnie jeden z najbardziej oryginalnych i najpiękniejszych lądeckich zabytków. Zbudowany został w latach 30-tych XX w. w celu połączenia dwóch obiektów sanatoryjnych - pięknej willi położonej przy ul. Spacerowej (tzw. „Zamku Bieli”, nazywanego również „Pałacem Białej” - od nazwy rzeki), oraz budynku zabiegowego przy ul. T. Kościuszki. Kierując się teraz w lewo i pod górę dotrzemy do centrum zdroju.…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.345721, 16.872318 Ratusz (Rynek) z wysoką wieżą zegarową z XIX w , obecny wygląd uzyskał w 1872 r. Nad wejściem znajduje się lew z dwoma ogonami – dawny herb miasta. Witraże na klatce schodowej wykona…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.346320, 16.875739 Idąc z Rynku w kierunku wschodnim, dochodzimy do kamiennego mostu z figurą św. Jana Nepomucena. Wzniesiono go w 1565 r. Autor rzeźby wzorował się figurą patrona Czech znajdującej się na moście Karola w Pradze. [caption id="attachment_3171" align="alignnone" width="680"] Figura św. Jana Nepomucena (fot. Radosław Pietraga)[/caption]…

[mks_icon icon="fa-map-marker" color="#1e73be" type="fa"] LOKALIZACJA GPS: 50.346351, 16.869561 Z Rynku, ulicą Kościelną dotrzeć można do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który został wzniesiony w latach 1688-92 przez lądeckiego budowniczego Weysera w miejscu wcześniejszego kościoła gotyckiego. Jest to kościół orientowany, zbudowany z kamienia i cegły, o dużej, czteroprzęsłowej halowej nawie, przykrytej sklepieniem kolebkowym z lunetami - co było typowe dla budowli barokowych. Podczas przebudowy w XVIII, a później w XIX w. kościół nieco wydłużono, dobudowano chór, kruchty, nadbudowano wieżę. Wewnątrz świątyni uwagę zwraca przed…

Klimat starego rynku tworzą zabytkowe kamieniczki. Północna i zachodnia pierzeja to renesansowe podcienia z XVI w. oraz barokowe i rokokowe budowle XVII i XVIII w.…

Będąc w Lądku-Zdroju warto odwiedzić Zdrój „Wojciech” z rozpoznawalną kopułą skrywającą pijalnię wód i basen termalny.…
powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!